KS Ursus - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Tabela ligowa

Mini-Chat

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

Kalendarium

28

03-2024

czwartek

29

03-2024

piątek

30

03-2024

sobota

31

03-2024

niedziela

01

04-2024

pon.

02

04-2024

wtorek

03

04-2024

środa

Sport.pl

Zczuba.tv

środkowy obrońca

Wraz z „Magazynem Futbol” dbamy o rozwój naszej młodzieży i trenerów. Dlatego postanowiliśmy umieszczać w tej rubryce najważniejsze informacje, dotyczące gry na konkretnych pozycjach na boisku. Jak się powinniśmy na nich zachowywać, na co zwracać największą uwagę. Mamy dla Was także ćwiczenia, które pozwolą doskonalić swoje umiejętności. Teraz zajmiemy się grą środkowego obrońcy. Miłej zabawy z piłką!

ŚRODKOWY OBROŃCA WE WSPÓŁCZESNYM FUTBOLU

Nowoczesny środkowy obrońca bierze aktywny udział nie tylko w defensywie, ale również ofensywie! Jest pewny w działaniach technicznych, unika „ślepego” wybijania piłek i stanowi dla partnerów wsparcie od tyłu w budowaniu gry. Będąc przy piłce szuka gry do przodu podaniem krótkim lub długim albo samemu wprowadza ją środkiem pola. W obronie jego rola to organizacja działań defensywnych, zabezpieczanie strefy bezpośrednio przed bramką, asekuracja partnerów z boku i z drugiej linii oraz walka z napastnikami przeciwnika. Dobra gra głową w defensywie, skuteczna postawa 1x1 i przechodzenie z krycia strefowego na indywidualne i odwrotnie – to podstawowe elementy gry tego zawodnika. Zatem te szczegóły, charakteryzujące środkowego obrońcę, winny być podstawą jego treningu pozycyjnego.

INDYWIDUALNE:

• ustawienie w strefie – przechwyty podań prostopadłych zagranych po podłożu i górą, wygrywanie starć powietrznych 1x1 z przeciwnikami;

• gra 1x1 z przeciwnikiem odwróconym plecami – odbiór piłki przez wyprzedzenie, w trakcie przyjęcia i po przyjęciu, uniemożliwienie odwrócenia się z piłką
i unikanie fauli;

• gra 1x1 z przeciwnikiem ustawionym frontalnie – uniemożliwienie przeciwnikowi minięcia z piłką, wykonania podania prostopadłego lub strzału, spowalnianie, spychanie do boku;

• walka 1x1 w powietrzu – uniemożliwienie atakującemu przyjęcia piłki, dokładnego podania, oddania celnego strzału głową w kierunku bramki.

 

GRUPOWYCH:

• działania w przewadze liczebnej – aktywna obrona nastawiona na szybki odbiór piłki bez faulu, podwajanie ze środkowym obrońcą, pomocnikiem lub bocznym obrońcą;

• działanie w równowadze liczebnej – przesuwanie za piłką, asekuracja, aktywna lub pasywna obrona;

• działania w przewadze przeciwnika – cofanie, zastawianie, spychanie i opóźnianie ataku przeciwnika;

• budowanie gry – podaniami krótkimi z sąsiednimi pozycjami, podaniem długim górnym lub po ziemi z partnerami z dalszych pozycji, prowadzenie piłki środkiem pola zakończone podaniem.

 

ZESPOŁOWYCH:

• otwarcia gry – schematy otwarcia gry przeciwko 1, 2 i 3 napastnikom z i bez pressingu przeciwnika, zabezpieczanie budowania gry od tyłu, przenoszenie gry, szybkie przejście z obrony do ataku po przechwycie piłki;

• organizacja bloku defensywnego (obrońców i pomocników) – obrona w niskim, średnim i wysokim pressingu, przejście z ataku do obrony.

 

Poniżej kilka przykładowych ćwiczeń doskonalących podstawowe umiejętności techniczne zawodnika występującego na pozycji środkowego obrońcy.

 

Ćwiczenie 1

Gra 1x1 na skrzydle (krótki dystans).

Liczba zawodników: 3 zawodników i trener.

Sprzęt: 6 pachołów, kilka piłek.

Przebieg: po podaniu trenera gra 1x1. Atakujący może poruszać się tylko do przodu. Jego celem jest zdobyć bramkę lub dośrodkować do rąk bramkarza. Celem obrońcy jest wybicie lub odbiór i zagranie piłki przez otwartą bramkę lub do trenera. Ćwiczyć z lewej i prawej strony.

Odmiany: trener podaje piłkę górą / atakujący musi zakończyć akcję strzałem.

Ćwiczenie 2

Gra 1x1 na skrzydle (dalszy dystans).

Liczba zawodników: 4 zawodników, w tym 2 bramkarzy.

Sprzęt: przenośna bramka, kilka piłek.

Przebieg: boczny obrońca oddalony jest od napastnika około 15–20 metrów. Bramkarz z bramki nr 2 rozpoczyna akcję podaniem do atakującego. W momencie podania zaczyna się gra 1x1. Atakujący może poruszać się tylko do przodu. Jego celem jest zdobyć bramkę lub dośrodkować. Celem obrońcy jest w momencie podania zbliżenie się do atakującego, przyjęcie właściwej pozycji i spychanie do boku. Jeżeli uda mu się odebrać piłkę – uderza na bramkę nr 2. Ćwiczyć z lewej i prawej strony.

Odmiany: bramkarz podaje górą do atakującego.

Ćwiczenie 3

Drybling z podaniem, zwodem i strzałem / dośrodkowaniem.

Liczba zawodników: 1 zawodnik i trener.

Sprzęt: znacznik, kilka piłek.

Przebieg: atakujący rozpoczyna z wysokości pachołka. Na pełnym biegu prowadzi piłkę, wymienia podania z trenerem i przed polem karnym, po zwodzie, wykonuje dośrodkowanie lub strzał.

Odmiany: akcję rozpoczyna przyjęcie górnego podania od trenera / w bramce jest bramkarz lub odpoczywający zawodnik z pola.

WIĘCEJ CZYTAJ W „MAGAZYNIE FUTBOL”

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 14
GKS Wilga Garwolin - LKS Mazur Karczew
LKS Victoria Głosków - KS Ursus
Znicz Pruszków II - KS Raszyn
OKS Start Otwock - KS Partyzant Leszno

Reklama

Nabór

Wszystkich chłopców z rocznika 2000 zainteresowanych podjęciem treningów i gry w piłkę nożną prosimy o kontakt:

502 174 931 - Trener Kuba

501 363 803 - Trener Marian

Zegar

Losowa galeria

Nowa galeria
Ładowanie...

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Wyniki

Ostatnia kolejka 13
KS Partyzant Leszno GKS Wilga Garwolin
KS Raszyn 1:2 OKS Start Otwock
KS Ursus 2:0 Znicz Pruszków II
LKS Mazur Karczew LKS Victoria Głosków

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 34, wczoraj: 43
ogółem: 1 300 032

statystyki szczegółowe

Kontakty

Administrator
zostaw wiadomość
Kierownik Drużyny
status Gadu-Gadu