KS Ursus - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Tabela ligowa

Mini-Chat

Musisz się zalogować, aby korzystać z mini-chatu.

Kalendarium

16

04-2024

wtorek

17

04-2024

środa

18

04-2024

czwartek

19

04-2024

piątek

20

04-2024

sobota

21

04-2024

niedziela

22

04-2024

pon.

Sport.pl

Zczuba.tv

boczny obrońca

Wraz z „Magazynem Futbol” dbamy o rozwój naszej młodzieży i trenerów. Dlatego od dziś postanowiliśmy umieszczać w tej rubryce najważniejsze informacje, dotyczące gry na konkretnych pozycjach na boisku. Jak się powinniśmy na nich zachowywać, na co zwracać największą uwagę. Mamy dla Was także ćwiczenia, które pozwolą doskonalić Wasze umiejętności. Miłej zabawy z piłką!

 

BOCZNY OBROŃCA WE WSPÓŁCZESNYM FUTBOLU

 

 

Współczesny boczny obrońca stanowi wsparcie dla stoperów i środkowych pomocników. Nie ogranicza się jednak do asystowania i asekurowania zawodników ustawionych wyżej, ale również bierze na siebie ciężar organizacji gry wzdłuż całej linii bocznej boiska. Jego akcje cechuje duża dynamika, działania w pełnym biegu. Boczny obrońca często zmuszony jest uderzać (strzelać i podawać) nogą niewiodącą. Akcje defensywne uzależnione są o kierunku ataku przeciwnika. Podczas ataków skrzydłami boczny obrońca często gra 1x1, 2x1 lub 2x2 (współpraca z bocznym i środkowym pomocnikiem). Podczas ataków środkiem i przeciwnym skrzydła boczni obrońcy przesuwają się do środka pola i asekurują stoperów. W pierwszej kolejności ich zadaniem jest zagęścić i zablokować środek pola, w drugiej natomiast (przy podaniu na skrzydło) przesunąć za piłką i starać się uniemożliwić wprowadzenie jej lub chociaż podanie z bocznego sektora w pole karne.

 

 

GŁÓWNE DZIAŁANIA TECHNICZNO-TAKTYCZNE BOCZNEGO OBROŃCY

INDYWIDUALNE

• ustawienie w strefie – przesuwanie na skrzydło ze środka za podaniem lub ze skrzydła do środka, ustawienie w stosunku do przeciwnika, bramki i piłki podczas dośrodkowań z przeciwnej strony i podań diagonalnych;

• gra 1x1 z przeciwnikiem ustawionym frontalnie z bliskiej i dalszej odległości (po przesunięciu ze środka pola) – uniemożliwienie przeciwnikowi minięcia z piłką, spychanie do środka lub do boku, cofanie i spowalnianie;

• walka 1x1 w powietrzu – uniemożliwienie atakującemu opanowania piłki na skrzydle po długim podaniu lub uderzenia piłki do bramki przy dośrodkowaniu.

 

GRUPOWE

• współdziałanie z partnerami z sąsiednich pozycji – środkowymi obrońcami, bocznym i środkowym pomocnikiem, napastnikiem;

• działanie w defensywie –asekuracja i podwajanie ze środkowym obrońcą (w środku pola) oraz bocznym i środkowym pomocnikiem (na skrzydle);

• działanie w ofensywie – współpraca ze środkowym obrońcą i środkowym pomocnikiem (na przykład przy otwarciu gry) oraz bocznym pomocnikiem (ewentualnie wymiana pozycji).

 

ZESPOŁOWE

• otwarcia gry – rozszerzanie pola gry ustawieniem blisko linii bocznej, sytuacyjne włączanie się do ofensywy, udział w schematach otwarcia gry (przez środek pola, podaniem do napastników lub bocznego pomocnika);

• współdziałanie w bloku defensywnym – przesuwanie, asekuracja, wybieganie i wracanie do linii obrony.

 

GŁÓWNE DZIAŁANIA TECHNICZNE BOCZNEGO OBROŃCY

• przyjęcie piłki – przyjęcie piłki podanej po ziemi i górą (w staniu i w ruchu) w kierunku bramki przeciwnika ze środka pola (od stopera i środkowego pomocnika);

• gra podaniami – podania po ziemi i górą na różne odległości i różnymi częściami stopy (prostopadłe i diagonalne);

• strzał – uderzenie piłki z biegu do bramki nogą wiodąca i niewiodącą;

• dośrodkowania piłki – w pełnym biegu nogą wiodącą i z miejsca lub truchtu nogą niewiodącą;

• gra głową w obronie – rozpoznanie momentu, w którym przeciwnik zamierza wykonać długie podanie (najczęściej diagonalne), właściwa ocena toru lotu piłki, dokładne uderzenie piłki głową w kierunku linii bocznej lub partnerów.

 

GŁÓWNE PREDYSPOZYCJE MOTORYCZNE

• szybkość biegowa – pozwala włączyć się do akcji ofensywnej skrzydłem na pełnym biegu, celem zaskoczenia przeciwnika;

• zwinność – zdolność, która pozwoli obrońcy nie dać się zgubić wykonującemu zwody napastnikowi, a w ataku ułatwi grę 1x1.

• wytrzymałość szybkościowa – boczny obrońca musi niejednokrotnie wykonywać wiele sprintów na dłuższe dystanse 70–150 metrów (włączenie się do akcji i powrót do linii obrony po stracie piłki), a to wymaga dużego potencjału beztlenowego i szybkiej regeneracji.

 

PRZYKŁADOWE ŚRODKI TRENINGOWE

 

ĆWICZENIE 1

Podwajanie z bocznym pomocnikiem

Liczba zawodników: 3 zawodników.

Sprzęt: 3 małe bramki, 4 pachołki, kilka piłek.

Przebieg: ustawienie jak na rycinie. Trener podaje do atakującego, który wprowadza piłkę do oznaczonego bocznego sektora. W tym momencie jest zaatakowany przez bocznego obrońcę (A) i podwajającego (B). Zadaniem zawodnika z piłką jest wyprowadzić piłkę z sektora i oddać strzał do jednej z 2 małych bramek Atakujący może poruszać się tylko do przodu. Dwójka broniących stara się odebrać piłkę i strzelić do przeciwnej bramki.

Odmiany: podwajający B startuje z różnym opóźnieniem; zawodnik C może zawracać i strzelać do każdej z 3 bramek.

ĆWICZENIE 2

Podwajanie ze środkowym obrońcą (pressing do środka)

Liczba zawodników: 4 zawodników.

Sprzęt: 4 pachołki, kilka piłek.

Przebieg: ustawienie jak na rycinie. Trener podaje do atakującego, który wprowadza piłkę do oznaczonego bocznego sektora. W tym momencie jest zaatakowany przez bocznego obrońcę (A), którego celem jest zepchnięcie atakującego na podwajającego środkowego obrońcę (B). Zadaniem zawodnika z piłką jest wyprowadzić piłkę z sektora i oddać strzał lub podać piłkę między obrońcami w pole karne (podanie prostopadłe do wcinającego się) Atakujący może poruszać się tylko do przodu. Dwójka broniących stara się odebrać piłkę, nie dopuścić do podania między nich i podać po przechwycie do trenera.

Manipulując odległościami wyjściowymi między obrońcami, atakującymi i piłką uzyskamy różne sytuację meczowe, w których atakujący będzie ustawiony tyłem lub przodem do obrońców, raz mając piłkę przy nodze, a raz będąc w trakcie przyjęcia.

 

 

ĆWICZENIE 3

Podwajanie ze środkowym pomocnikiem

Liczba zawodników: 1–2 zawodników.

Sprzęt: 2 tyczki w bramce, 4 pachołki do wyznaczenia sektora, 1 pachołek startowy, kilka piłek, 1 manekin.

Przebieg: ustawienie jak na rycinie. Trener podaje górą do bocznego obrońcy, który przyjmuje piłkę w biegu w przód, a następnie po szybkim prowadzeniu mija manekina z jednej (opcja A) lub drugiej (opcja B) strony. W opcji A dośrodkowuje piłkę w oznaczony sektor; w opcji B – strzela.

Odmiany: trener określa zwód i kierunek działania atakującego; strzał w określony sektor bramki.

 

ĆWICZENIE 4

Przyjęcia i podania piłki po ziemi

Liczba zawodników: 3 zawodników.

Sprzęt: mała bramka, kilka piłek.

Przebieg: zawodnicy A, B i C zajmują przypisane pozycje. Stoper (A) podaje piłkę po ziemi do bocznego obrońcy (B), który stara się w otwartej pozycji przyjąć piłkę do przodu prawą nogą. Po krótkim prowadzeniu zawodnik B podaję piłkę do zawodnika C, który oddaje ją zawodnikowi A. Lewi obrońcy ćwiczą z drugiej strony boiska.

Odmiany: podanie, nie do nogi, ale przed obrońcę, który przyjmuje w biegu; obrońca w biegu wykonuje zwód i podaje do małej bramki lub partnera C; podanie od A do B – górą.

 

WIĘCEJ CZYTAJ W „MAGAZYNIE FUTBOL”

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 14
GKS Wilga Garwolin - LKS Mazur Karczew
LKS Victoria Głosków - KS Ursus
Znicz Pruszków II - KS Raszyn
OKS Start Otwock - KS Partyzant Leszno

Reklama

Nabór

Wszystkich chłopców z rocznika 2000 zainteresowanych podjęciem treningów i gry w piłkę nożną prosimy o kontakt:

502 174 931 - Trener Kuba

501 363 803 - Trener Marian

Zegar

Losowa galeria

5 kolejka KS Ursus - Relax Radziwiłów 13:1
Ładowanie...

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Wyniki

Ostatnia kolejka 13
KS Partyzant Leszno GKS Wilga Garwolin
KS Raszyn 1:2 OKS Start Otwock
KS Ursus 2:0 Znicz Pruszków II
LKS Mazur Karczew LKS Victoria Głosków

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 155, wczoraj: 35
ogółem: 1 300 853

statystyki szczegółowe

Kontakty

Administrator
zostaw wiadomość
Kierownik Drużyny
status Gadu-Gadu