bramkarz

Wraz z „Magazynem Futbol” dbamy o rozwój naszej młodzieży i trenerów. Dlatego od dziś postanowiliśmy umieszczać w tej rubryce najważniejsze informacje, dotyczące gry na konkretnych pozycjach na boisku. Jak się powinniśmy na nich zachowywać, na co zwracać największą uwagę. Mamy dla Was także ćwiczenia, które pozwolą doskonalić swoje umiejętności. Miłej zabawy z piłką!

BRAMKARZ WE WSPÓŁCZESNYM FUTBOLU

We współczesnej piłce nożnej bardzo ważną rolę pełni bramkarz, który oprócz standardowych czynności w defensywie, musi posiadać umiejętności gry nogami, podobne do zawodników występujących w polu. W defensywie, gdy zespół skraca i zawęża pole gry, bramkarz musi grać bardzo „wysoko”, poza polem karnym, dlatego tak ważna jest jego umiejętność gry nogami i przewidywanie działań przeciwnika. W ofensywie golkiper często gra poza polem karnym i włącza się do rozgrywania akcji ofensywnych, zarówno poprzez krótkie podania do obrońców, jak i długie podania do pomocników lub napastników. Ważne są szczególnie wznowienia gry od bramki.

Zdarzają się jednak i tacy bramkarze, którzy lubują się w… strzelaniu goli. Choćby Rogério Mücke Ceni. Golkiper Sao Paulo strzelił pod koniec marca pięknego gola z rzutu wolnego w wygranym 2:1 meczu z Corinthians. Była to jego setna!!! (słownie: 100.!!!) bramka w karierze. Spośród wszystkich trafień Brazylijczyka aż 62 padły z rzutów wolnych. Pozostałe to efekt umiejętnego wykonywania rzutów karnych. – Kiedy wychodzę na boisko, nie myślę o zdobywaniu goli,
a o bronieniu własnej bramki. W końcu to jest w moim fachu najważniejsze – słusznie zauważa Ceni.

Główne działania techniczno-taktyczne bramkarza

W ataku:

• „czytanie” i przewidywanie gry przeciwnika;
  • po przejęciu piłki – rozpoczynanie ataku, szczególnie długim i krótkim podaniem;
  • utrzymywanie stałego dystansu z linią obrony w ofensywie – przejmowanie „pozycji libero” w ataku;
  • kierowanie linią obrony w atakowaniu – budowanie, korygowanie i ustawienia graczy obrony, przesuwanie się w zależności od położenia piłki;
  • czynne uczestnictwo w budowaniu akcji – gra nogami;
  • rozpoczynanie akcji ofensywnych w zamierzonym kierunku – długie i krótkie podania piłki ręką lub nogą.

W obronie:

• chwytanie lub wybijanie piłek lecących w światło bramki;
  • kierowanie formacją obrony w sytuacjach podbramkowych;
  •  kierowanie formacją obrony poza polem karnym;
  • funkcja „libero” i gra poza polem karnym;
  • śmiałe i szybkie wybieganie do piłek zagranych za linię obrony, szczególnie przy podaniach „prostopadłych” przeciwnika;
  • ustawianie muru oraz kierowanie obroną podczas stałych fragmentów gry.

Na zakończenie tej krótkiej charakterystyki gry bramkarza „Magazyn Futbol” zamieścił kilka przykładowych ćwiczeń doskonalących podstawowe umiejętności techniczne zawodnika występującego na tej pozycji. Opracował je trener Marek Dragosz.

Ćwiczenie 1

sprzęt: 4 piłki.

przebieg ćwiczenia: bramkarz w leżeniu przodem odrzuca piłkę ręką podawaną przez stojącego bliżej partnera. Trzeci bramkarz wykonuje przeskoki nad bramkarzem leżącym. Po wykonaniu przeskoku broni strzał wykonany nogą przez partnera ustawionego dalej.

odmiany: Różne formy strzałów oraz różne formy pracy nóg (przeskoki, skipy, itp.).

Ćwiczenie 2

liczba zawodników: 4.

sprzęt: 4 piłki, 2 znaczniki.

przebieg ćwiczenia: na dystansie 14–15 metrów, ograniczonym dwoma znacznikami, bramkarze przemieszczają się w luźnym truchcie kozłując piłkę na przemian prawą i lewą ręką. Na sygnał trenera uderzają piłkę nieco mocnej o ziemię i zamieniają się miejscami między sobą tak, aby przejąć do kozłowania piłkę kolegi.

odmiany: różne formy przekazania piłki (na przykład bez kozłowania, do chwytu w wyskoku) i różne rodzaje sygnałów do zamiany miejsc.

Ćwiczenie 3

liczba zawodników: 4.

sprzęt:1 piłka, 4 znaczniki.

przebieg ćwiczenia: w prostokącie ograniczonym znacznikami bramkarze ustawieni w rozsypce. Jeden z nich z piłką w rękach. W zależności od polecenia trenera podrzuca bądź uderza podrzuconą piłkę mocno w górę prostym podbiciem. Wywołuje przy tym imię kolegi, który ma chwycić piłkę i powtórzyć czynność.

odmiany: Uderzający bądź podrzucający może również nie wywoływać następnego zawodnika, pozostawiając całej trójce walkę o piłkę.

Mecz Relax Radziwiłłów - KS Ursus 2014-05-11